Rola psychologa w procesie odkrywania siebie

Te wszystkie pytania naprowadzające Cię na to, kim jesteś, możliwe wyjaśnienia Twoich odczuć, Twoje obawy i pragnienia – to duże obciążenie dla jednej mocno zagubionej osoby. Na etapie określania siebie, a także znacznie później, możesz kwestionować wszystko, co wiesz o sobie, staczać ze sobą wewnętrzne boje o to, co naprawdę ma dla Ciebie znaczenie, możesz też po prostu pogubić się w tych wszystkich informacjach.

Dlatego gorąco polecam Ci kontakt z zaufanym psychologiem, który wspomoże Cię w tej zawiłej podróży po meandrach Twojej psychiki. Dobry psycholog nie będzie Ci niczego narzucał, ale wysłucha Cię i podpowie Ci co i jak. Będzie dla Ciebie zwierciadłem i mapą, znacząco przyspieszając i usprawniając proces dojścia do tego, kim jesteś, jakie są i skąd biorą się Twoje pragnienia oraz co jest dla Ciebie najwłaściwszym rozwiązaniem.

Taki psycholog powinien dysponować wiedzą o transpłciowości popartą licznymi i długotrwałymi kontaktami z wieloma osobami trans na różnych etapach korekty płci, jak również osobami, które z tej korekty z różnych przyczyn rezygnowały. To nie powinien być entuzjasta, który powie Ci „tak! zmień płeć! brzmisz jak typowy transseksualista!” ani nie powinien być to gate-keeper, który będzie weryfikował, czy jesteś osobą dostatecznie transseksualną / męską / kobiecą, żeby dopuścić Cię do procesu korekty płci. Powinien to być realista, który zna temat i którego jedyną intencją jest wspomożenie Cię na drodze do odnalezienia siebie samego.

Inną ważną cechą takiego psychologa powinno być doświadczenie kliniczne z wieloma różnymi problemami natury psychicznej. Dlaczego? Ponieważ Twoje ewentualne problemy mogą zaciemniać obraz. Jeśli na przykład teoretycznie pragniesz być kobietą, mieć kobiece ciało itd., ale bezpieczniej i pewniej czujesz się w męskiej roli i wszystkie Twoje próby życia w kobiecej roli spalają na panewce, może to oznaczać, że nie jesteś osobą transseksualną i korekta płci nie jest dla Ciebie. Może to jednak oznaczać również fobię społeczną, która odzywa się, ilekroć masz występować w upragnionej roli i karmi się Twoimi lękami przed „zdemaskowaniem”, stygmą, transfobią. Możesz do tego stopnia wstydzić się tego, że nie jesteś biologiczną kobietą, że nie będziesz w stanie funkcjonować w żeńskiej roli. Twój psycholog powinien być w stanie zidentyfikować prawdziwą istotę problemu i, w dalszej kolejności, pomóc Ci przezwyciężyć Twoje lęki. Jeśli zdecydujesz się na korektę płci, powinien wspierać Cię w procesie stawania się sobą, a to bardzo często oznacza trening społeczny, radzenie sobie z depresją, poszukiwaniem pracy i wieloma innymi problemami oraz wyzwaniami. Nie wybiegajmy jednak zanadto do przodu…

Kluczową cechą psychologa naprawdę wyspecjalizowanego w temacie transpłciowości jest zatem dystans, którego brakuje Tobie i którego prawdopodobnie zabraknie również ludziom, z którymi będziesz się kontaktować – zarówno Twoim bliskim, jak i innym osobom trans. Twoi bliscy mogą chcieć uchronić Cię przed transpłciowością i wyszukiwać w Tobie, Twoim zachowaniu i Twojej przeszłości przesłanki za tym, że nie jesteś trans. Z kolei osoby transpłciowe, z którymi prawdopodobnie się skontaktujesz, mogą ulec powierzchownemu wrażeniu i stwierdzić, że jeśli coś wygląda na transpłciowość, to na pewno nią jest. (O tym, jak jest w rzeczywistości, możesz przeczytać na przykład tutaj).

Kiedy pójdziesz do psychologa, będziecie prawdopodobnie rozmawiać o całym Twoim dotychczasowym życiu. Typowy wywiad psychologiczny, stosowany praktycznie w każdej sytuacji, dotyczy m.in. Twojego dzieciństwa, Twoich rodziców, Twoich relacji z nimi na przestrzeni lat i ich relacji między sobą, wzorców ról płciowych z Twojego otoczenia, pierwszych miłości, przebytych chorób itd. Nie wszystkie zadane Ci pytania będą zatem dotyczyły transpłciowości, jednak bardzo ważne jest, by psycholog miał szeroki obraz Twojej osoby, by nie dostał wyłącznie wycinka Twojej biografii, ale mógł swobodnie poruszać się po doświadczeniach z Twojego życia. Tylko dzięki temu będzie w stanie wyłonić naprawdę ważne elementy Twojej biografii, które mogą rzucić światło na Twoje odczucia związane z płcią. Nie obawiaj się tego, współpracuj, a wszystko powinno być dobrze (o ile oczywiście trafisz do osoby kompetentnej).

Polecanych psychologów znajdziesz TUTAJ i TUTAJ i TUTAJ.