Zbuduj swoją własną narrację

Wstęp do pytań

Pamiętaj, że Twoja historia jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju – opowieści innych ludzi mogą być pod wieloma względami bardzo podobne, ale nie ma nikogo, kto przeżyłby dokładnie to samo co Ty. To może okazać się bardzo ważne, gdy zaczniesz poznawać inne osoby transseksualne i zetkniesz się ze schematem „prawdziwego transseksualisty”. Nie próbuj się do niego na siłę dopasować, bo możesz zgubić w nim siebie i swoją wyjątkowość. Dlatego, zamiast próbować wpisać się po raz kolejny w jakieś oczekiwania, po prostu odpowiadaj szczerze, tak jak czujesz i myślisz. Wtedy na pewno wszystko będzie dobrze.

Dzieciństwo

Jakie są Twoje pierwsze wspomnienia związane z różnicami płciowymi? Czy pamiętasz odkrycie, jak powinny wyglądać dziewczynki, a jak chłopcy? Jakie uczucia temu towarzyszyły?

Co Ci powiedziano o różnicach pomiędzy chłopcami a dziewczynkami? Co powiedziano Ci o tym, jaki lub jaka masz być, ponieważ jesteś dziewczynką lub chłopcem? (Chłopaki nie płaczą, dziewczynki tak nie mówią…). Jaka była Twoja reakcja?

Jakie jest Twoje pierwsze wspomnienie kwestionowania przypisanej Ci płci? Jakie były Twoje myśli związane z tym tematem? Czy masz za sobą próbę powiedzenia o tym komuś? Jeśli tak, jaka była reakcja?

Jakie były Twoje ulubione programy telewizyjne w dzieciństwie? Ulubione baśnie? Książki i filmy? Z kim najczęściej się identyfikowałeś/aś? Kto był Twoją ulubioną postacią?

Jakie były Twoje ulubione zabawki i aktywności w dzieciństwie? Z kim bawiłeś/aś się najczęściej, z chłopcami czy z dziewczynkami? Z kim chciałeś/aś się bawić? Za kogo naprawdę chciałeś/aś się przebierać na bale karnawałowe i tego typu imprezy?

Czy ktoś Cię prześladował z powodu niepasowania do stereotypów związanych z przypisaną Ci płcią? Jakimi przezwiskami Cię określano? Jakie uczucia w Tobie budziły?

Kim lub czym chciałeś/as zostać, kiedy dorośniesz? Kiedy ludzie Cię o to pytali, jaka była Twoja odpowiedź? Jaka była ich reakcja?

Dojrzewanie

Jaki był dla Ciebie okres dojrzewania? Jakie uczucia budziło w Tobie zmieniające się ciało? Co sprawiało Ci najwięcej trudności?

Jak się czujesz wobec tych części Twojego ciała, które wskazują na płeć biologiczną (jak penis, jądra, wagina, piersi)? Czy kiedykolwiek przyszło Ci do głowy, żeby się ich pozbyć? Czy chciałeś/aś, żeby były inne?

Jakie są Twoje najwcześniejsze seksualne i/lub romantyczne fantazje? Z kim chciałeś/aś być i kim chciałeś/aś być w tych fantazjach? Czy ktoś Ci się skrycie podobał?

Czy chodziłeś/aś z kimś w liceum, a jeśli tak, to z kim? Czy budziło to w Tobie szczęście? Czy byliście seksualnie aktywni? Jeśli tak, czy było Ci z tym dobrze?

Ekspresja płciowa

Czy kiedykolwiek próbowałeś/aś uporać się ze swoją płciową różnorodnością? Co robiłeś/aś, żeby rozwiązać, stłamsić, uniknąć lub zaprzeczyć jakimkolwiek konfliktom w związku z Twoją tożsamością płciową? Jak te metody działały?

Czy masz za sobą próby wpasowania się i życia zgodnie z przypisaną Ci płcią? Czy cokolwiek miało udowodnić, że jesteś „prawdziwym mężczyzną” (lub kobietą)? Czy podjąłeś/aś jakieś działania, które miały zrobić z Ciebie mężczyznę (kobietę)? Jak te metody zadziałały?

Co zrobiłeś/aś, żeby pozwolić sobie wyrażać własną tożsamość płciową? Czy „przebierasz się” w ukryciu? Czy angażujesz się w jakiekolwiek zajęcia (takie jak teatr, sport itp.), które pozwalają Ci wyrazić swoją kobiecość lub męskość?

Jak się czujesz, kiedy masz na sobie ubrania, które lubisz? Czy lubisz to, jak w nich wyglądasz? Czy podoba Ci się ich materiał? Czy jest to dla Ciebie podniecające seksualnie? Czy ubierasz się tak przede wszystkim dla własnego komfortu i relaksu?

LGBT

Co mówiono Ci w okresie dorastania o byciu gejem lub lesbijką? Jakie postawy prezentowało Twoje otoczenie i jak je wyrażało? Czy ktoś Cię nazywał pedałem lub gejem/lesbijką? Jak Ci z tym było? Czy dorastając wiedziałeś/aś cokolwiek o osobach transpłciowych? Jaki wytworzył Ci się ich obraz? Stereotyp transwestyty? Postać z „Rozmów w toku”? Czy teraz znasz kogokolwiek, kto jst transpłciowy? Jakie historie słyszałeś/aś lub czytałeś/aś? Jakie są Twoje źródła wiedzy o życiu osób transpłciowych?

Jakie są Twoje myśli, uczucia, uprzedzenia wobec gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych? Czy kiedykolwiek zdarzało ci się nie chcieć należeć lub być przypisywanym/ą do tej grupy? Czy możesz zidentyfikować, skąd biorą się Twoje uprzedzenia?

Co w byciu osobą transpłciową pasuje do Ciebie? Co to wyjaśnia? Na jakie Twoje pytania odpowiada?

Przyszłość

Jakie są Twoje życzenia, nadzieje, pragnienia związane z przyszłością? Co lub kto powstrzymuje Cię przed ich realizacją? Jakie są Twoje obawy? Jakich reakcji otoczenia spodziewasz się, jeśli się zmienisz?

Co w stawaniu się mężczyzną lub kobietą Ci się podoba? Co spodziewasz się osiągnąć, zmieniając to, na jaką płeć wyglądasz?

Jeśli obudzisz się jutro i Twoje wszystkie problemy się rozwiążą, jak będzie wyglądało Twoje życie? Jak Ty będziesz wyglądać?

Źródło oryginału: The Transgender Guidebook: Keys to a Successful Transition

Tłumaczenie: MR